Metal

SPECTRO spektrometreleri metal endüstrisinde geniş ve değişken görevler üstlenmektedirler.

Mobil metal analiz cihazları, özellikle yerden bağımsız kullanım için tasarlanıp, üretim esnasında ve teslimattan önce metalleri analiz etme ve ayırma için kullanılır. Kimyasal işletmelerde, inşaat sahalarında, hurda depolarında, geri dönüşüm tesislerinde önemli ve çok kullanışlıdırlar.

Yüksek hassasiyetlerinden dolayı sabit metal analiz cihazları; metal üretim endüstrisinde, metal işlemede, AR-GE çalışmalarında ve kalite kontrolde kullanılırlar.

Endüstriyel atık, su ve kaplama banyoları gibi diğer sıvıların analizleri ICP spektrometrelerle yapılır. Bununla birlikte spektrometreler saf metallerin ve metaller içindeki en düşük elementlerin ölçülmesinde de kullanılmaktadırlar.

Kıymetli metal, mücevherat ya da dişçilikte kullanılan alaşımların analizleri sıklıkla tahribatsız XRF spektrometreleri ile yapılır. Ayrıca XRF spektrometreleri kaplama analizleri, otomatik içerik ve saflık tespiti ya da ocak cürufunun test edilmesi gibi işlemler için çok uygundur.

BOSELO’nun ileri teknoloji ürünü Tahribatsız Kontrol cihazları ile metallerin içindeki boşluklar, çatlaklar, döküm hataları, kaynak dikişlerinde oluşan hatalar görülebilmekte, elde edilen resimler dijital ortamda işlenebilmekte, saklanabilmekte ve e-mail yoluyla iletilebilmektedir. Bu cihazlar daha çok kabin içinde kontrol yapan, yarı mamul – mamul parçaların çok kısa sürede resimlemesini yapabilen ve hata boyutlarını ölçüm olarak verebilen cihazlardır. Çoğunlukla döküm, otomotiv, uzay ve havacılık, sağlık sektöründeki implant uygulamalarının kontrolünde kullanılmaktadırlar.

SPECTRUMA marka GD-OES spektrometreler metal sektöründe, kaplamaların yüzeysel ve katman katman derinlemesine (depth profiling) kimyasal analizlerinde kullanılmaktadır. Çinko, nikel, aluminyum, azot, vs tek ya da çok katlı yüzey kaplamaları, son dönemde giderek artan çelikte organik kaplama, ısıl işlem uygulamaları, değerli metaller, sert metaller, 1 mm çapa kadar inebilen küçük yüzeyli numune ölçümleri, otomotiv endüstrisi, uzay ve havacılık konularında etkili çözümler sunmaktadırlar.

LTB Lazer spektrometreler metallerde çoklu elementsel analizde güçlü analitik ekipmanlardır. Uzaktan uyarmanın mümkün olması nedeniyle farklı uygulamalar mümkündür. Gelişen lazer ve okuma sistemleri sayesinde mobil sistemler proses analizlerinde kullanılmaktadırlar.

Metal sektöründe kullanılan ark-spark OES (sabit, mobil), XRF, ICP spektrometreler için gerekli olan numune hazırlama cihazları ve uluslararası sertifikalı standart numuneler analiz kalitesini artırmak ve kaliteyi kontrol edebilmek için gerekli olan ekipman ve sarflardır.

Metal Sektöründe Kullanılmakta Olan Cihazlar

Standart Numuneler / Standart Numuneler

X-Ray Tüpleri / X-Ray Tüpleri